Menu
Obec Lutila
ObecLutila

Posledné Vianoce - poviedka

Posledné Vianoce - poviedka


POSLEDNÉ VIANOCE....
Je zima. Vonku mrzne, stmieva sa a všetko naokolo dýcha blížiacimi sa Vianocami.
Vianoce- to sú tie sviatky pokoja, lásky a vzájomného porozumenia. Aspoň tak znie poučka, ktorú pozná každé malé dieťa, každá mama , otec či starká. Ale je to naozaj tak?
Áno, je síce pravda, že v tomto období sa každý z nás snaží správať milo, láskavo a príjemne. No stačí najmenšia maličká chybička a toľká láska sa premení na krutú realitu.
Málokto z ľudí si už cení pravú hodnotu týchto sviatkov. Deti, ale aj tí väčší z nás čakajú iba na chvíľu, kedy uchmatnú spod stromčeka hŕbu darčekov, povedia strohé ďakujem a tým sa Vianoce skončili.
Okolo ôsmej rieši polovica dievčenskej populácie depresiu, že sa nezmestí do nových nohavíc a druhá polovica chlapcov čaká na vhodnú príležitosť ako sa konečne dostať z domu von.
Mamy a otcovia sedia pri televízore, pozerajú nablýskané umelé americké príbehy o šťastných a spokojných rodinkách. Okolo desiatej je televízia už vypnutá a chystajú sa spať. Pár jednotlivcov však prekoná samých seba a vyberú sa na polnočnú omšu.
Takto sa trávia tie najkrajšie sviatky roka vo väčšine našich domácností. Má to vôbec zmysel?
Veď tento tak povediac predĺžený víkend sa takmer ničím nelíši od tých ostatných v roku.
Alebo áno? Čím je výnimočný? Tak na túto otázku veľmi ťažko hľadám odpoveď. Vplyvom médií a západných kultúr sa stali Vianoce komerčným ťahom chamtivých obchodníkov, ktorí do nás neustále hustia nezmysly o kráse týchto sviatkov. Tá však nespočíva v medziľudských vzťahoch,ale v materiálnej radosti.
Vianoce sú tu o pár dní. A ja sa nechcem opakovať a používať tie prázdne fádne slová ako na začiatku. Je naivné myslieť si, že ponímanie týchto prekrásnych sviatkov sa zo dňa na deň zmení.
Týmto článkom som sa však nikoho nechcela dotknúť, ani uraziť. Chcela som len v srdciach mnohých z Vás nájsť ten kúsok porozumenia a lásky k Vianociam.
Ľudský život je nevyspytateľný, a preto možno i nádherný. Nikto z nás nemôže tvrdiť , že bude žiť naveky. A preto možno tento rok budeme mať poslednú možnosť uzrieť vysvietený stromček v kruhu našich najbližších. Možno to budete práve vy, vy ktorí si v tejto chvíli čítate tieto riadky. Tak skúste nemyslieť na to, čo bude zajtra a užiť si tieto Vianoce akoby boli posledné vo Vašom živote.

Katka Pružinová

Aktuálna teplota

17.4.2024 17:04

Aktuálna teplota:

11.1 °C

Vlhkosť:

55.5 %

Rosný bod:

2.6 °C

Aktuálne počasie

dnes, streda 17. 4. 2024
slabý dážď 11 °C 3 °C
štvrtok 18. 4. polojasno 12/0 °C
piatok 19. 4. slabý dážď 11/0 °C
sobota 20. 4. slabý dážď 8/3 °C

Mobilná aplikácia

Sledujte informácie z nášho webu v mobilnej aplikácii - V OBRAZE.
Voľne k stiahnutiu:

Fotogaléria

Náhodný výber z galérie

Som optimista, humor ma sprevádza po celý život. .

Obec je monitorovaná kamerovým systémom

Obec je monitorovaná kamerovým systémom