Menu
Obec Lutila
ObecLutila

Je naša Lutila pre nás domov, či len bydliskom?

Je naša Lutila pre nás domov, či len bydliskom?


Domáci majú v obci svoje korene, majú tu príbuzných a na cintoríne hroby svojich predkov. My prindiši sme sa tu usadili neskôr. Rôzne okolnosti nás spojili, našli sme si tu miesto aj priateľov a tak sme sa aj my stali občanmi Lutily. Všetci spolu teraz využívame výhody tejto našej krásnej a vybudovanej obce. Spolu zdieľame aj problémy a kritizujeme nedostatky. Problémové sú často rodiny a občania, ktorí vyčnievajú z radu. Mám na mysli nielen tých, čo narúšajú bežný poriadok, ale aj tých čo si na svojom pozemku vlastnými rukami vybudovali závideniahodné podmienky pre život. Problémom pre susedské vzťahy je často chov hlučných alebo zapáchajúcich domácich zvierat. Že v materiálnom zabezpečení našich občanov sú veľké rozdiely, to priniesla doba a zvykáme si. Nie je dobre, ak sa tieto rozdiely prenášajú aj do vzťahov medzi ľuďmi. Spokojnosť a šťastie nie sú úmerné bohatstvu. Pozdrav, úsmev, pomoc s nákupom, odvezenie autom, ponúknutie miesta v autobuse, ovocie, alebo kvety podané susedom cez plot aj pochvala a povzbudenie znamenajú oveľa viac.
Nedajú sa prehliadnuť veľké pozitívne zmeny, ktoré padnú do oka pri návrate do Lutily po niekoľkých rokoch. Problémy, s ktorými ešte zápasia mnohé obce, máme už chvalabohu za sebou. Môžeme byť na svoju obec hrdí, aj keď nie je všetko bez problémov.
Veľký pokrok nastal napríklad v zbere odpadov. Žetónový spôsob sa osvedčil, privítali sme aj separovaný zber odpadov. Zákon ukladá obciam do konca roka doriešiť aj zber a kompostovanie záhradného odpadu. K jeho vyriešeniu však je potrebné vybodovanie kompostoviska aj viac dobrej vôle a disciplíny občanov.
Náš tenisový areál je už známy v širokom okolí a významne prispieva k zviditeľneniu obce. Rastie záujem občanov aj detí - budúcich reprezentantov obce v tenisových súťažiach. Rezervy sú ešte v propagácii. Sľúbená je aj veľká informačná tabuľa pri vstupe do areálu.
Spojenie materskej a základnej školy je veľmi prospešné. Prispela k tomu aj PC učebňa. Využívať by sme ju mohli intenzívnejšie, napríklad na podporu výučby cudzích jazykov mládeže aj dospelých.
V predchádzajúcich volebných obdobiach nebolo docenené vypracovanie dlhodobého rozvojového plánu obce. Prvé kroky k tomu sa urobili až v minulom roku, keď sa stavebný ruch v obci už zastavil. Záujem o výstavbu rodinných domov v Lutile je veľký. Nový územný plán Lutily, ktorý sme prejednali pred pol rokom, čaká na schválenie.
Aj týchto pár postrehov svedčí, že naša obec sa rozvíja úspešne. Smerovanie do budúcnosti sa javí optimisticky. Ak niektorí naši občania ešte vnímajú Lutilu len ako svoje bydlisko, je tu šanca, že budúce generácie tu už budú mať svoj skutočný domov.
Štefan Pomothy

Aktuálna teplota

24.6.2024 12:06

Aktuálna teplota:

24.8 °C

Vlhkosť:

54.7 %

Rosný bod:

15.0 °C

Aktuálne počasie

dnes, pondelok 24. 6. 2024
jasná obloha 27 °C 15 °C
utorok 25. 6. polojasno 29/14 °C
streda 26. 6. mierny dážď 28/17 °C
štvrtok 27. 6. mierny dážď 25/16 °C

Mobilná aplikácia

Sledujte informácie z nášho webu v mobilnej aplikácii - V OBRAZE.
Voľne k stiahnutiu:

Fotogaléria

Náhodný výber z galérie

bez názvu

Obec je monitorovaná kamerovým systémom

Obec je monitorovaná kamerovým systémom