Menu
Obec Lutila
ObecLutila

Lutilský prameň bilancuje

Lutilský prameň bilancuje


Vážení čitatelia. Už sedem rokov sa vám prihovárame cez tieto naše obecné noviny. Sedem rokov nie je dlhá doba. Nie je to ani žiadne jubileum. Okolnosti nás však aj tak nútia ešte viac sa zamýšľať nad kvalitou novín a ich smerovaním. Začínali sme bez skúseností a bez technických pomôcok. Prvé lutilské noviny boli vyrobené na PC 486 a rozmnožené na bežnej kopírke. Terajšie podmienky sú omnoho lepšie, ale stále hľadáme rezervy. Najviac nám chýbajú príspevky, hodnotenia a nové námety od čitateľov. Tie by boli, okrem prejavu vzťahu k novinám zároveň aj prejavom úprimného záujmu o veci verejné v obci.
Vydávanie Lutilského prameňa som navrhol na jednom zasadnutí obecného zastupiteľstva v decembri 1996. Urobil som to s veľkou dávkou nadšenia pre novú vec, s ambíciou prinášať občanom informácie o živote v obci, o aktivitách obecného úradu, aj o práci volených zástupcov. Na obecnom úrade som hneď našiel nadšenú spolupracovníčku Evku Hromádkovú. Za tých 7 rokov sme sa snažili naše noviny urobiť lepšími aj krajšími. Ohlasy sú rôzne. Dostalo sa nám veľa pochvaly, ale občas aj kritiky. Vyhovieť kritike od jedného človeka je niekedy veľmi ťažko bez toho, aby sme niečo ubrali iným občanom. Jeden z poslancov obecného zastupiteľstva sa nedávno vyjadril, že v Lutilskom prameni je veľa zbytočností a že vlastne len zápisnice zo zasadnutí obecného zastupiteľstva by stačili. Bežne sa nám však prihovárajú občania s tým, že si nachádzajú v LP svoje rubriky ktoré radi čítajú. Každý názor prijmeme, pomôže veci, napíšte nám.
Veľa o tom premýšľam. Čo ak sme dobre neodhadli záujmy väčšiny našich čitateľov? Čo ak sme niekoho neprimerane kritizovali, alebo nepochválili, keď bolo treba?
Pred siedmimi rokmi mi prischol honosný titul – šéfredaktor. Nie je to výstižný titul, lebo noviny pripravujeme len dvaja. Ja som si ho nevymyslel, ale vyhovuje mi. Len ako „šéfredaktor“ amatér, bez nároku na odmenu, môžem byť naozaj celkom nezávislý.
S novinami je dosť veľa práce. Už ôsmy rok to robím bez akejkoľvek odmeny aj bez náhrady materiálnych výdavkov na PC a internet, telefón, cesty autom a pod. Ale chcem to ešte pár rokov robiť a noviny ďalej zlepšovať. Veľmi užitočný je nám digitálny fotoaparát, ktorého zakúpenie sa mi podarilo pred rokom presadiť s pomocou podstarostu p. Mazúra. Ten minulý - siedmy rok bol najťažší. Zdá sa mi, že Lutilský prameň sa už stal niektorým našim obecným funkcionárom nepohodlným a radšej by ho nemali. Je veľká škoda, že spoluprácu odmietajú práve poslanci obecného zastupiteľstva, ktorí majú povinnosť informovať voličov uloženú zákonom. Všetci poslanci obecného zastupiteľstva dostali týždeň pred Vianocami 2004 od redakcie LP anketový lístok s prosbou napísať čo oni osobne v roku 2004 pre obec urobili a čo považujú za najdôležitejšie urobiť pre rozvoj obce v roku 2005.
Odpoveď sme nedostali ani od jedného poslanca.
Jedno vysvetlenie by mohlo byť, že sa nemajú čím pochváliť a kritika, ktorú v našich obecných novinách nachádzajú, je im nepríjemná. Návrh, aby Lutilský prameň vychádzal ako dvojmesačník, zamietli. Ani dôvody výhodnosti takej zmeny pre zosúladenie intervalu vydávania novín s intervalom zasadnutí obecného zastupiteľstva, ani argumenty, že všetky informácie by boli aktuálnejšie, poslancov nepresvedčili.
Aký je váš názor? Napíšte nám.
Toto 1. číslo roku 2005 preto malo vyjsť až v marci. Vzhľadom na kauzu „Borinka“ vznikla na obecnom úrade požiadavka pravdivo informovať občanov už teraz.
Ing. Štefan Pomothy

Aktuálna teplota

17.4.2024 18:04

Aktuálna teplota:

10.4 °C

Vlhkosť:

55.5 %

Rosný bod:

1.9 °C

Aktuálne počasie

dnes, streda 17. 4. 2024
slabý dážď 11 °C 3 °C
štvrtok 18. 4. zamračené 12/1 °C
piatok 19. 4. slabý dážď 11/0 °C
sobota 20. 4. dážď so snehom 7/2 °C

Mobilná aplikácia

Sledujte informácie z nášho webu v mobilnej aplikácii - V OBRAZE.
Voľne k stiahnutiu:

Fotogaléria

Náhodný výber z galérie

bez názvu

Obec je monitorovaná kamerovým systémom

Obec je monitorovaná kamerovým systémom