Menu
Obec Lutila
ObecLutila

Kedy už bude naša Lutila najkrajšia obec?

Kedy už bude naša Lutila najkrajšia obec?


Ulica B.N.Akosi sme pozabudli na obľúbený slogan nášho starostu „Lutila je najkrajšia obec na Slovensku“. Je celkom milé, že to starosta takto vníma. Len v tom je problém, že ten slogan si neosvojili aj občania Lutily. A vlastne to je dôvod, že sa teraz k tomu vraciam.
Biela snehová perina, ktorá teraz zakrýva veľa z toho pekného v Lutile, (ale aj skoro všetko škaredé), čoskoro zmizne a odkryje holú realitu.
Naši predkovia často už v marci štartovali do jarného upratovania. Pozametali ulice, vyhrabali všetky trávniky a parčíky, dôkladne vyčistili cintorín, nezabudli ani na koryto potoka. Mnohí si dobre pamätáme, že tieto práce pred 20 – 25 rokmi organizovali volení zástupcovia občanov. Márne si želáme, aby sa to vrátilo.. Už nikdy to nebudú „týždne pracovnej aktivity“ ani „soboty pracovnej cti“. To ale nie je dôvod na nostalgiu. Za dve desaťročia sa snáď najviac zmenil vzťah ľudí k spoločnému. To priniesla doba. Ale táto obec je aj teraz naša spoločná. My tu žijeme, vychovávame deti, aj pochovávame rodičov. Hľadajme spolu mechanizmy, aby občania zas prišli so svojimi námetmi a požiadavkami za poslancami, alebo na obecný úrad a vytrvale žiadali ich realizáciu, až kým to nedosiahnu. Nebuďme ľahostajní ani k chamtivcom, čo bezohľadne idú len za svojím cieľom, na úkor iných.
Vždy je problém, kto prvý vyjde na ulicu s metlou, kto sa prvý rozhodne upratať nejakú nelegálnu skládku smetí, kto prvý vysadí ružový záhon pred vlastným domom, kto pozve jedného - dvoch susedov, aby mu pomohli dielo dokončiť. Ak čokoľvek prospešné a zmysluplné začnete, nájdete vždy v svojom okolí pomocníkov a pomôže vám aj obecný úrad mechanizmami, alebo aj materiálom.
Nuž milí občania, neodkladajte už a sami sa pustite do práce. Len vy sami najlepšie viete, čo na vašej ulici a vo vašom okolí treba vylepšiť. Ak budete mať odvahu pustiť sa do väčších projektov, využite moderné organizačné formy – neziskové združenia občanov. Už aj traja občania si môžu založiť občianske združenie a pokúšať sa získať pre zmysluplný účel aj finančné prostriedky. Odvážnym aj šťastie praje. Priamo sa obráťte aj na poslancov obecného zastupiteľstva. Určite pomôžu mnohé zariadiť. Ale aj bez nich sa dá veľa urobiť pre ten, už spomenutý cieľ na začiatku tohto zamyslenia: Aby raz naša Lutila bola najkrajšia. Lutilský prameň bude pri tom.
Ing. Štefan Pomothy      

Aktuálna teplota

20.7.2023 13:47

Aktuálna teplota:

--- °C

Vlhkosť:

--- %

Rosný bod:

--- °C

Aktuálne počasie

dnes, štvrtok 28. 9. 2023
jasná obloha 25 °C 13 °C
piatok 29. 9. jasná obloha 25/13 °C
sobota 30. 9. zamračené 23/13 °C
nedeľa 1. 10. zamračené 22/13 °C

Mobilná aplikácia

Sledujte informácie z nášho webu v mobilnej aplikácii - V OBRAZE.
Voľne k stiahnutiu:

Fotogaléria

Náhodný výber z galérie

bez názvu

Obec je monitorovaná kamerovým systémom

Obec je monitorovaná kamerovým systémom