Menu
Obec Lutila
ObecLutila

Naozaj vaše domáce zviera nikoho neobťažuje?

Naozaj vaše domáce zviera nikoho neobťažuje?


PesDávno je známy slogan „pes je najlepším priateľom človeka.“ Ja s týmto výrokom nesúhlasím,
lebo najlepším priateľom človeka by nemalo byť zviera, ale človek. Tým nechcem povedať, že pes, mačka ( aj iné domáce zvieratá ) v našej spoločnosti nemajú miesto. Pes môže zmierniť pocit samoty, sprevádzať slepca, vystopovať osoby, nájsť ľudí v lavíne, alebo v ruinách, ochrániť nás pred zlodejmi. Ale pes na reťazi, pes zavretý v klietke, aj v byte, to nesvedčí o láske k zvieratám. Je to deformácia, trápenie zvieraťa aj mnohých ľudí v jeho okolí, často až bezohľadnosť a arogancia. Každý pes je pre okolie príťažou aj cez plot. Brechot psa je narušením osobnej slobody susedov, práve tak ako príliš hlasná hudba, zápach z chovu hydiny, zajacov, ošípaných.
Pes volne pobehujúci po ulici, je vždy pre okolie nepríjemný výkalmi, ktoré zanecháva. A nedá sa nikdy poznať, ktorý pes je nebezpečný, alebo aj chorý na besnotu. Ak neviete alebo nechcete volnému pohybu svojho psa zabrániť, spôsobujete problém iným a porušujete aj zákon.
Naše obecné zastupiteľstvo sa často zaoberá zredukovaním týchto problémov. Situácia sa však skôr zhoršuje. Majitelia psov sa priveľmi spoliehajú na platné zákony na ochranu zvierat a zneužívajú ich.
Odchyt volne sa pohybujúcich psov je krajným a veľmi drahým riešením psích problémov. Viac by mali pomôcť občania. Pomoc občanov je možná ohlásením na obecnom úrade v prípade že psa poznáte. Stačí potom jeden svedok k predvolaniu majiteľa a udeleniu pokuty. Podobne môže byť dôkazom aj fotografia psa na ulici a jeho následná identifikácia.
Nebuďte ľahostajní, netrpte za bezohľadnosť iných, pomôžte obecnému úradu udržať v obci poriadok a nespratníkov potrestať.
Š. Pomothy

Aktuálna teplota

24.6.2024 12:06

Aktuálna teplota:

24.8 °C

Vlhkosť:

55.0 %

Rosný bod:

15.2 °C

Aktuálne počasie

dnes, pondelok 24. 6. 2024
jasná obloha 27 °C 15 °C
utorok 25. 6. polojasno 29/14 °C
streda 26. 6. mierny dážď 28/17 °C
štvrtok 27. 6. mierny dážď 25/16 °C

Mobilná aplikácia

Sledujte informácie z nášho webu v mobilnej aplikácii - V OBRAZE.
Voľne k stiahnutiu:

Fotogaléria

Náhodný výber z galérie

Vierka Nárožná - Lutilienka ponúka pálenô zo svojich zásob

Obec je monitorovaná kamerovým systémom

Obec je monitorovaná kamerovým systémom