Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu Hlavné menu 5 Prechod na navigáciu Hlavné menu 6 Prechod na navigáciu Hlavné menu 7

zaujímavé akcie

Fašiangy

 

Veselý fašiang vinšujeme Vám,
tak nám len gazdinka, pálenôčky daj.
Od sliepočky vajce, z prasaťa slaninu,
bude to proviant pre celú rodinu.
Pozvite, gazdíčko, pozvite nás ďalej a Ty gazdinká pálenôčku nalej.
Slaninky, klobásky dajte, veď sa len veľmi neokúnajte.

Tohto roku popolcová streda prišla veľmi rýchlo. Už 5. februára bola posledná sobota na vybláznenie pred 40 dňovým pôstom. A tak ako každý rok i tento sa dedinou rozliehal zvuk dychovej hudby a spev a šantenie masiek. Fašiangovníkov neodradila ani tuhá zima, ktorá najväčšie problémy robila hudobníkom.
No a v nedeľu samozrejme zábava pokračovala v sále kultúrneho domu. I keď možno tuhá zima odradila občanov prísť do kultúrneho domu, tí čo tam boli isto, podľa dobrej nálady, neľutovali.
Členky Občianskeho združenia Lutilienka pripravili program z prostredia našej Základnej školy s materskou školou. Pani riaditeľka (Zuzka Malová) hneď na začiatku vykonala zápis detí, aby mala od rodičov aj nejaké sponzorské na školu (či pre seba?). Keď sa deti, ktoré prišli na zápis predviedli, či už spevom alebo básničkami,a na zápise neboli hocijaké deti, ale napr. Mirka (Marienka Schmidtová), Esterka (Vierka Nárožná) a nemohol chýbať ani Mirko (Jarko Loučičan). Prítomní v sále sa zúčastnili niektorých vybraných vyučovacích hodín, ako napr. chémie, kde pán učiteľ predvádzal rôzne chemické pokusy, škoda, že sa mu ani jeden nevydaril. Zato však jeho výzor bol bádateľsko-chemický. Statný, vysoký telocvikár (Eva Hromádková), nielenže precvičil deti, ale hlavne pani riaditeľku, ktorá bola z jeho postavy priam užasnutá.
Dramatický krúžok zložený z mladých (Márius Mikuš, Evka Schmidtová, Katka Boldišová, Petra Nárožná, Saša Lustigová) predviedli klasickú rozprávku Popoluška v modernom poňatí.
No a v takej škole nemohli chýbať hostia zo zahraničia, tento raz z Ruska, ktorí sa prišli do našej školy podučiť. Aby sa pani riaditeľke zavďačili zatancovali jej národný tanec, v ktorom účinkovali matriošky a statný kozák na melódiu známej ruskej piesne Kalinka.
Potom sa rozprúdila veselá zábava všetkých prítomných v maskách i bez masiek. Dychovka hrala a všetci tancovali až kým neprišiel čas pochovania basy. Smútočný sprievod na čele ktorého išla smutná manželka, potom milenka a ďalšia smútiaca družina vpochodovali do sály a nariekali a nariekali, niektorých museli aj kriesiť živou vodou. Fašiangový farárko zaspieval dolóres, dolóres, všetkých prítofašiangová maska 2005mných pokropil, smrtka ladne prechádzala pomedzi prítomných a kosou sa im hrozila a náš kostolník vybral aj nejakú korunku, aby sa mohli splatiť nakúpené oblečenia a masky účinkujúcim. 


 
 fašiang.doc (20.5 kB) (20.5 kB)

 

Deň matiek - koštovka zákuskov


 

Deň detí

 Deň detí.doc (20 kB) Deň detí.doc (20 kB)

 

Športový deň detí a mládeže

Deň tekvíc

Obrázok
 

 

Šarkaniáda

Sánkovačka


 

Udelenie čestného občianstva
Univerzitný profesor MUDr. Michal Valent DrSc.


Písal sa 3. október 1929, keď sa v malej dedinke Lutila narodilo Eugenovi a Jozefíne Valentovej, rodenej Nárožnej, v poradí tretie dieťa - syn Michal. V 7-detnej rodine chudobného maloroľníka nebolo koruniek navyše, nechýbala však ťažká drina.
Tu prežil svoje detstvo, šlabikár začal čítať a neskôr napísal prvé písmenko.

Čas bezstarostného detstva uletel. Keď mal Miško 10 rokov, aby odbremenil svoju rodinu, odišiel k otcovej bezdetnej sestre do Bratislavy. Vďaka finančnej podpore svojej tety, ktorú Miško volal Babča, mohol absolvovať stredoškolské štúdium na prvom štátnom gymnáziu v Bratislave. Po skončení gymnázia sa so spolužiakom chystali študovať právo. Avšak osud chcel inak. Spolužiak Ivan ho prihlásil na medicínu. Na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského promoval 5. decembra 1953. Kroky osudu boli v jeho prípade veľmi priaznivé. Medicína mu bola predurčená.
Celý život sa venoval možno najkrajšiemu odvetviu v medicíne - gynekológii a pôrodníctvu.


odovzdania čestného občianstva, udelila Obec Lutila univerzitnému profesorovi MUDr. Michalovi Valentovi, DrSc. pri príležitosti jeho životného jubilea, za výrazné zviditeľňovanie našej obce.

Udelenie čestného občianstva bolo jednohlasne schválené na zasadnutí Obecného zastupiteľstva v Lutile dňa 14. mája 2004.


 
 Príhovor.doc (40 kB) (40 kB)

 

Nenašli sa žiadne akcie

Za rok 2016 bola obec Lutila vyhodnotená ako obec s predpokladom stabilného rozvoja

Národné informačné stredisko SR, a.s. týmto potvrdzuje výsledok hodnotenia zameraného na slovenské obce a mestá.

Obec Lutila patrí medzi obce, ktoré využívajú financie a majetok s vysokou efektivitou pre trvalo udržateľný rozvoj.

dnes je: 19.6.2018

meniny má: Alfréd

Kalendár vývozu zmesového komunálneho odpadu a separovaných zložiek - rok 2018

Súbor na stiahnutie LUTILA- vývoz odpadu 2018.pdf (402.6 kB)

sídli v budove Základnej školy s materskou školou, Slobodné 23, Lutila

Otváracie hodiny:
každú stredu od 17:00 do 19:00 hod.

Vibračná doska a jej zariadenie, lámačka, prenájom veľkokapacitných kontajnerov

Súbor na stiahnutie cennik_mechanizmov_obce.rtf (64 kB)
Poplatok za prenájom veľkokapacitných kontajnerov spoplatnenie za prenájom veľkokapacitných kontajnerov.rtf (9 kB)
webygroup
ÚvodÚvodná stránka