Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu Hlavné menu 5 Prechod na navigáciu Hlavné menu 6 Prechod na navigáciu Hlavné menu 7

Prírodné zaujímavosti obce

Možnosť turistického vyžitia sa a spoznania niektorých prírodných zaujímavostí obce je v oblasti Lutilského lesa, kde sa nachádza turisticky značený chodník, ktorého celý okruh sa kľudnou pešou chôdzou dá absolvovať za cca 3,30 hod.. Turistický chodník sa nachádza v orografickej časti pohoria Kremnické vrchy, v jeho najnižšom pásme Jastrabská vrchovina. Chodník prechádza typickým lesným porastom tejto oblasti s prevažným zastúpením listnatých drevín ako sú dub zimný (Quercus petraea) alebo dub plstnatý (Quercus pubescens) a miestami s primiešaním niektorých druhov ihličnanov. Z ďalších zaujímavých zástupcov slovenskej flóry rastú v oblasti Lutilského lesa napríklad plavúň jedľovitý (Lycipodium selago), waldsteinia kuklíková (Waldsteinia geoides), zubačka žlaznatá (Dentaria glanduloza), alebo čučoriedka brusnica (Vaccinium vitis – edaea)- Zo zástupcov slovenskej fauny môžeme v lese pozorovať z vtáctva sokola sťahovavého (Falco peregrinus) a volavku popolavú. Z väčších cicavcov sú to hlavne líška obyčajná (Vulpes vulpes), diviačia zver (Sus scrofa), medveď hnedý (Ursus arctos) a množstvo jelenej a srnčej zvery.
Okrem toho ale tento chodník prechádza aj ďalšími prírodnými zaujímavosťami ako sú horská studnička s názvom Ždáňstudňa, jazero Slobodné a predovšetkým dominantný skalný útvar tejto oblasti Kmotrina skala – Dolná Klapa (568 m.n.m.) s prekrásnym výhľadom na celé pohorie Kremnických vrchov a vôbec na celé okolie Žiarskej kotliny aj s pohoriami Vtáčnik a Štiavnické vrchy. Celú skalu tvorí vypreparovaný limnokvarcit. Najvyšším bodom oblasti je Horná Klapa (686 m.n.m.). Celú oblasť odvodňuje jedna bystrina Jelšový potok, ktorý sa pri obci Stará Kremnička vlieva do Rudnice a Kopernický potok, ktorý sa vlieva do Lutilského potoka.
 


 

Za rok 2016 bola obec Lutila vyhodnotená ako obec s predpokladom stabilného rozvoja

Národné informačné stredisko SR, a.s. týmto potvrdzuje výsledok hodnotenia zameraného na slovenské obce a mestá.

Obec Lutila patrí medzi obce, ktoré využívajú financie a majetok s vysokou efektivitou pre trvalo udržateľný rozvoj.

dnes je: 19.6.2018

meniny má: Alfréd

Kalendár vývozu zmesového komunálneho odpadu a separovaných zložiek - rok 2018

Súbor na stiahnutie LUTILA- vývoz odpadu 2018.pdf (402.6 kB)

sídli v budove Základnej školy s materskou školou, Slobodné 23, Lutila

Otváracie hodiny:
každú stredu od 17:00 do 19:00 hod.

Vibračná doska a jej zariadenie, lámačka, prenájom veľkokapacitných kontajnerov

Súbor na stiahnutie cennik_mechanizmov_obce.rtf (64 kB)
Poplatok za prenájom veľkokapacitných kontajnerov spoplatnenie za prenájom veľkokapacitných kontajnerov.rtf (9 kB)
webygroup
ÚvodÚvodná stránka