Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu Hlavné menu 5 Prechod na navigáciu Hlavné menu 6 Prechod na navigáciu Hlavné menu 7

Kultúrne pamiatky obce

Kostol sv. Ladislava

Kamenná socha Jána NepomuckéhoDominantou obce Lutila je kostol zasvätený sv. Ladislavovi, ktorý pôvodne bol postavený v gotickom slohu s renesančnou prestavbou. Prvá písomná zmienka o kostole je z roku 1491. Ďalšou kultúrnou pamiatkou je v strede obce stĺp sv. Jána Nepomuckého z prelomu 18. a 19. storočia.
 


 

Pôvodný oltár v kostole sv. Ladislava

Pôvodný čelný oltár v kostole sv. Ladislava v Lutile, ktorý bol v 80. rokoch spálený.
 


 

Madona - socha po reštaurovaní umiestnená v kostole sv. Ladislava v Lutile

Madona - Panna Mária s Ježiškom v rukách - drevená socha z 15. storočia, reštaurovaná v roku 2008„Roku 1682 dňa 28. septembra spálený bol celkom chrám lutillský podobne aj 72 domov, skrze Turkov tak, že len 72 domov, mlyn a pivovar zostal. Turkov týchto bolo kolo 4000, ktorí na pomoc Imrichovi Tökölyimu prišli a ktorí od Zvolena a z táborov Tökölianskych napádali okolie lutillské, krížske skadial odrazu 707 ľudí zajali. Tenže deň 28. septembra v Pálfitskom panstve a Majthányhovskom z Lehotky zajali vyše 500 obyvateľov, z ktorými na lutilských lúkach prenocovali, aby ich ale týmto lepšie strážiť mohli zapálili Lutillu. Mimo vyše naznačeného zhorel kostôl celý, jedine socha B.P. Márie oproti bočným dverom nedotknutá ostala, jako sa to stalo sám Pán Boh vie. Tolkoto nachodí sa naznačené od farára lutillského Marka Kútika, ktorý bol pôvodne lutilčan.“
Takto zachytil v Kronike Lutilskej dňa 16. augusta 1881 Ján Kytkay administrátor fary Lutillskej históriu vzácnej sochy Madona s dieťaťom.
Táto socha bola dlho odložená, pretože bola znehodnotená časom, ale aj módnymi trendmi tej ktorej doby. Odborníci pri pohľade na túto sochu vždy pripomínali, že je to vzácne dielo, ktoré treba zreštaurovať a uložiť na dôstojné miesto v kostole, na oči všetkých veriaci. A tak sa to aj po dlhej dobe podarilo.
Začiatkom mesiaca decembra 2008 bola prinavrátená socha Madona s dieťaťom, po vykonaných reštaurátorských prácach z ateliéru Vysokej školy výtvarných umení Bratislava, späť do kostola sv. Ladislava v Lutile. Socha bola umiestnená na podstavec v ľavej časti kostola.
 


 

Oltár sv. Jána Nepomuckého

Oltár sv. Jána Nepomuckého umiestnený v kostole sv. Ladislava v Lutile v bočnej časti kostolaOltár sv. Jána Nepomuckého sa nachádza v kostole sv. Ladislava v Lutile. Jednoloďový kostol s polygonálnym presbytériom bol postavený v rokoch 1489 – 1491, v nasledujúcich storočiach prechádzal prestavbami. Kostol spolu s tromi oltármi vysvätil neapolský biskup Hopolyt d´ Este de Aragonia, ako to dokladá zápis v bulle zo 16. mája 1491.
Do dnešných čias sa zachoval oltár sv. Jána Nepomuckého. Pri reštaurovaní oltára došlo k objaveniu pôvodného stavu. Odhalením jeho rodového erbu bolo zistené tiež datovanie vzniku oltára rok „1757“. Je príkladom zjednodušenej formy barokového oltára, určenej pre skromnejšie vybavenie interiéru vidieckeho chrámu.
 


 

Za rok 2016 bola obec Lutila vyhodnotená ako obec s predpokladom stabilného rozvoja

Národné informačné stredisko SR, a.s. týmto potvrdzuje výsledok hodnotenia zameraného na slovenské obce a mestá.

Obec Lutila patrí medzi obce, ktoré využívajú financie a majetok s vysokou efektivitou pre trvalo udržateľný rozvoj.

dnes je: 19.6.2018

meniny má: Alfréd

Kalendár vývozu zmesového komunálneho odpadu a separovaných zložiek - rok 2018

Súbor na stiahnutie LUTILA- vývoz odpadu 2018.pdf (402.6 kB)

sídli v budove Základnej školy s materskou školou, Slobodné 23, Lutila

Otváracie hodiny:
každú stredu od 17:00 do 19:00 hod.

Vibračná doska a jej zariadenie, lámačka, prenájom veľkokapacitných kontajnerov

Súbor na stiahnutie cennik_mechanizmov_obce.rtf (64 kB)
Poplatok za prenájom veľkokapacitných kontajnerov spoplatnenie za prenájom veľkokapacitných kontajnerov.rtf (9 kB)
webygroup
ÚvodÚvodná stránka