Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu Hlavné menu 5 Prechod na navigáciu Hlavné menu 6 Prechod na navigáciu Hlavné menu 7

Obec Lutila

Elektronická úradná tabuľa obce Lutila

Zber papiera

V pondelok (25.09.) a utorok (26.09.)
sa v našej obci uskutoční ambulantný výkup papiera a zber papiera- zámena podľa množstva,
podľa nasledovného rozpisu:
 
PONDELOK 25.09 ...viac...


 

Jazzový koncert

NBS-MMM-Kremnica_DEKD-2017_Koncert-Jazz_web.jpg

NBS – Múzeum mincí a medailí Kremnica
pri príležitosti podujatia
Dni európskeho kultúrneho dedičstva
pozýva na
 
JAZZOVÝ KONCERT

28. 9. 2017 / 18.00 h
Ko ...viac...


 

Oznámenie o uložení úradnej zásielky do vlastných rúk- Boldišová Katarína

  Oznámenie o uložení úradnej zásielky do vlastných rúk  
 
         Obecný úrad Lutila na základe zákona NR SR č.253/1998 Z.z. o hlásení pobytu občanov Slovenskej republiky a r ...viac...


 

Oznámenie o uložení úradnej zásielky do vlastných rúk- Roman Fríbert

Oznámenie o uložení úradnej zásielky do vlastných rúk    
         Obecný úrad Lutila na základe zákona NR SR č.253/1998 Z.z. o hlásení pobytu občanov Slovenskej republiky a registri o ...viac...


 

Oznámenie o uložení úradnej zásielky - Roman Fríbert

Oznámenie o uložení úradnej zásielky  
         Obecný úrad Lutila na základe zákona NR SR č.253/1998 Z.z. o hlásení pobytu občanov Slovenskej republiky a registri obyvateľov Slovenskej r ...viac...


 

ZBERNÝ DVOR

Oznamujeme občanom, že ZBERNÝ DVOR na Štefánikovej ulici pri COOP JEDNOTE otvorený bude
v párnych týždňoch každú druhú  SOBOTU  od 9,00 do 11,00 hod.                              
t.j.  ...viac...


 

Voľby do orgánov samosprávnych krajov - informácie pre voliča

Dátum a čas konania volieb Voľby do orgánov samosprávnych krajov sa konajú v sobotu 4. novembra 2017 od 7:00 do 22:00 h. II Právo voliť Právo voliť do orgánov samosprávnych krajov má ob ...viac...


 

Voľby do orgánov samosprávnych krajov 2017 - zverejnenie elektronickej adresy pre doručenie oznámenia

Oznámenie o delegovaní člena a náhradníka do okrskovej volebnej komisie v obci Lutila možno doručiť aj v elektronickej forma na adresu: lutila@lutila.sk do 05.10.2017 do 24,00 hod.. Do okrskovej vo ...viac...


 

Verejná Vyhláška : Kosorín- Rekonštrukcia vedenia 1x110kV č.7501

Spoločnosť ELSPOL-SK, s.r.o. ako dodávateľ elektromontážnych prác pre SSE-D, a.s. oboznamuje obyvateľov obce Lutila a vlastníkov pozemkov dotknutých realizáciou stavby :
" Kosorín - Rekonštrukc ...viac...


 

Voľby do orgánov samosprávnych krajov

Predseda Národnej rady Slovenskej republiky vyhlásil rozhodnutím č. 166/2017  voľby do orgánov samosprávnych krajov, ktoré sa budú konať  v sobotu 4.novembra 2017. V priloženom súbore nájdete informác ...viac...


 

Ručné tkanie na krosnách - remeslo našich starých materí.

Motto:

“Pomôžte druhým, zlepšíte svet okolo seba a my Vás v tom podporíme“.

 

Veolia Energia pôsobí na Slovensku od roku 1993 a patrí k hlavným predstaviteľom v prevádzkovaní systémov centrálneho zásobovania teplom. Dôležitou časťou jej portfólia sú služby pre priemyselných klientov, ako aj projekty energetickej efektívnosti zamerané na úsporu energií, či už pre štátnu, alebo súkromnú sféru.

 

Nadáciou Veolia Slovensko sú podporované „Zamestnanecké granty“. Ich prvý ročník bol spustený v roku 2016 pri príležitosti 10. výročia činnosti nadácie. Zamestnanecké granty pomáhajú finančne podporiť dobré veci za podmienky, že aj samotní zamestnanci skupiny Veolia Energia Slovensko budú aktívne pomáhať. Teda, že zamestnanec sa bude ako dobrovoľník vo svojom voľnom čase spolupodieľať na realizácii projektu, ktorý chce podporiť.

Na základe toho, ich pracovníčka, p. Ivona Véberová oslovila Občianske združenie Senior klub Zamatka na vypracovanie projektu o získanie fin. prostriedkov z uvedeného grantu.

 

OZ Senior klub Zamatka je realizátorom voľnočasovej aktivity v rámci tradičnej ľudovej kultúry prostredníctvom ručného tkania na krosnách – remesla našich starých materí.. Za aktívnej  pomoci p. Véberovej sme boli úspešní a z uvedeného grantu sa nám podarili získať financie na zakúpenie tkáčskeho stavu – krosien, ktoré boli voľakedy na každej dedine, takmer v každom dome. Tkalo sa plátno, ktoré slúžilo na zhotovenie odevu, obrusov, uterákov, vriec, plachiet a pod.. Zo zvyškov látok a starého použitého textilu sa nastrihali pásiky a z nich  sa zhotovovali  pokrovce.

V spolupráci so seniormi z Domova dôchodcov a členkami Senior klubu Zamatka sme si v klubových priestoroch pripravili klbká s nastrihanými zvyškami látok.

Význam tkania je aj v dnešnej dobe neodškriepiteľný. Okrem využitia starého textilu, čo je vlastne  recyklácia, je známy aj priaznivý účinok na zdravie. Veď ručné tkanie je zaradené medzi ergoterapiu – liečba prácou, ktorá zlepšuje rozsah pohyblivosti horných a dolných končatín. Využíva sa aj v NRC Kováčová. Pri tkaní sa seniori vrátia do svojej mladosti a tkanie je vlastne liekom bez vedľajších účinkov.

 

Výrobcu krosien sme našli na internete, a doporučila ho aj p. Véberová a pracovníčka Pohr. osvetového strediska. P. Marta Kopilcová s manželom vyrábajú celodrevené tkáčske stavy -krosná bez jediného klinca a bez lepenia, krásne voňajúce drevom. Zúčastňujú sa s nimi na tradičných  remeselných jarmokoch po celom Slovensku.

 

Nové krosná, ktoré sme získali za pomoci p. Véberovej zo Zamestnaneckého grantu Veolia Slovensko sú umiestnené v klubovej miestnosti OZ Senior klub Zamatka.

 

Pri dodávke a montáži krosien  nám výrobca krosien názorne ukázal navíjanie už nasnovanej osnovy  z pamoku na zadný návoj, pri ktorom výdatne pomáhali členovia klubu P. Ertl a H. Velká. Pri dobrej nálade sa nám podarilo ponavliekať osnovu aj do niteľníc a do brda za pomoci ďalších členov : M. Gašparíková, M. Marušková, V. Vaštíková, A. Uhríková.

 

Týmto projektom chceme zachovať dedičstvo našich predkov, motivovať ľudí, najmä mládež k záujmu o zachovanie  remesla , podporiť ručnú prácu a kreatívnu tvorbu, ponúknuť zmysluplný spôsob trávenia voľného času záujemcom. Pripravujeme ukážky z tvorby a tvorivé dielne, kde sa môžu priučiť tomuto remeslu a utkať si pokrovček podľa svojej fantázie.

 

Lýdia Pružinová


 
bez názvu
bez názvu

 

Za rok 2016 bola obec Lutila vyhodnotená ako obec s predpokladom stabilného rozvoja

Národné informačné stredisko SR, a.s. týmto potvrdzuje výsledok hodnotenia zameraného na slovenské obce a mestá.

Obec Lutila patrí medzi obce, ktoré využívajú financie a majetok s vysokou efektivitou pre trvalo udržateľný rozvoj.


dnes je: 25.9.2017

meniny má: Vladislav

Kalendár vývozu zmesového komunálneho odpadu a separovaných zložiek - rok 2017

Súbor na stiahnutie kalendár vyvozov 2017.pdf (95.6 kB)

sídli v budove Základnej školy s materskou školou, Slobodné 23, Lutila

Otváracie hodiny:
každý piatok od 16,30 do 18,30 hod.

Vibračná doska a jej zariadenie, lámačka, prenájom veľkokapacitných kontajnerov

Súbor na stiahnutie cennik_mechanizmov_obce.rtf (64 kB)
Poplatok za prenájom veľkokapacitných kontajnerov spoplatnenie za prenájom veľkokapacitných kontajnerov.rtf (9 kB)
webygroup

Úvodná stránka